ALTERNATIVNÍ DIAGNOSTIKA Z NEHTŮ
Nehty jsou rohovinové ploténky chránící poslední články prstů z hřbetní strany. Normální nehet je o něco delší než kratší, je růžově zbarven a u jeho kořene se nachází bílá hmota ve tvaru jakéhosi půlměsíčku, která činí jednu sedminu až osminu délky nehtu. Nehty ruky rostou rychlostí asi jeden milimetr za týden, nehty nohou jsou silnější a rostou pomaleji. Nehty vykazují na první pohled viditelné odchylky od „normálu“. Nicméně i ty na první pohled „zcela normální“ mohou vykazovat jemné odchylky, které cvičenému oku leccos prozradí o aktuálním – nebo budoucím - zdravotním stavu jejich nositele. Jde o to, vědět jak se na nehty dívat, co hledat a jak to interpretovat.

 

Jak se na nehty dívat.

Obě ruce spočívají na rovné podložce nebo na vlastních stehnech pacienta a prsty jsou přiložené k sobě. Nejvhodnější osvětlení je denní světlo, ale jiné osvětlení není principiální překážkou. Na nehty je dobré dívat se jednak kolmo shora, jednak šikmo tak, aby se v nich odráželo světlo okolí. Tak vyniknou i jemnější povrchové nerovnosti. Dle potřeby použít zvětšovací sklo. Nepozorují se jenom nehty jednotlivě, ale je třeba je stranově srovnávat, což se musí trochu cvičit. Nehty nejsou skoro nikdy stranově symetrické, do velké míry lze říci, že každý nehet je jiný. Při jejich posuzování je třeba zeptat se i na možné poúrazové změny, jinak bychom se mohli blamovat.

 

Opravdové nemoci nehtů.

Pro úplnost jsou zde heslovitě popsány nejčastější choroby, které se na nehtech projevují. To co je na nehtech při takových nemocech vidět nemá nic společného s odhadováním zdravotního stavu člověka právě z toho důvodu, že se už jedná o rozvinuté choroby nehtů nebo kůže. Čtenář by však měl zhruba tušit, co nemoci nehtů obnášejí.
Leukonychie – na nehtech jsou vidět bělavé až výrazně bílé skvrnky. Mohou být kulaté nebo mohou být uspořádány do tvaru bílých příčných proužků. Těm se říká Meesovy proužky a vznikají například po otravách těžkými kovy, po infarktech a horečnatých stavech, ale mohou být i vrozené. U chronických ledvinových nemocí může být skoro celý nehet mléčně bílý.
Žlutavé zbarvení nehtové ploténky – pokud není celková žloutenka a zabarvení se omezuje jenom na nehty, pak jde nejspíše o následek delšího užívání antibiotika tetracyklinu. Kuřácké nehty jsou všeobecně známé.
Hnědočerné zbarvení – pod nehtem mohlo dojít ke krvácení, ve hře může být i užívání léků proti malárii, ale může se jednat o počínající melanom, vůbec pokud se jedná o tmavou skvrnku která se neposunuje s rostoucím nehtem.
Nehty jsou směrem ke konci napůl zarudlé a směrem ke kořeni napůl bílé­ – ve hře je selhávání ledvin, případně urémie.
Bílé flíčky a skvrnky na nehtech – podezření na chudokrevnost s nedostatkem železa.
Nehtové lůžko je tmavočervené – v krvi je příliš mnoho červených krvinek.
Příčné rýhy – jsou známky poruchy tvorby rohoviny například po těžších infekčních chorobách jako tyfus nebo malárie, někdy se mluví o Beau-Reilových rýhách.
Nehtové lůžko je namodralé – je možná srdeční vada, v srdci může docházet k míšení žilní a tepenné krve.
Nehtovým lůžkem „prosvítají“ místa s bodovým krvácením – zánět osrdečníku.
Nehty ve tvaru hodinového sklíčka – najdou se u chronických onemocnění plic a štítné žlázy.
Pod nehtovým lůžkem je vidět pulzace vlásečnic – selhávání aortální chlopně.
Atrofie nehtové ploténky – tím je míněno částečné až úplné vymizení nehtu. Nastává u stavů těžkého vyčerpání, po úrazech a také u nadměrně intenzivní funkce štítné žlázy. Občas se příčina tohoto nepříjemného stavu vůbec neodhalí.
Psoriasis, lupénka – ta nehty postihuje častěji než se myslí, někdy i dříve než kůži, projevuje se zvláštními skvrnkami, kterým se říká olejové skvrny. Kromě toho lupénka způsobuje i viditelné dolíčkování povrchu nehtu.
Onychophagie, chorobné okusování nehtů – svědčí pro neurózu, jejíž léčení je psychologické. Tento sklon se v náznaku vyskytuje u mnoha jinak zcela zdravých a leckdy i úspěšných lidí. Každopádně to i u nich svědčí pro jistou duševní nevyrovnanost a je dobré to při alternativně diagnostickém posuzování vzít v potaz.
Onychomykosa – častá kvasinková chronická infekce nehtových plotének, napadající častěji nehty na nohou. Tak či onak se nehet ztlušťuje a mění barvu, ztluštění může vyvolávat ohraničenou tlakovou bolest. Z alternativního hlediska ukazuje plíseň nehtů na možné zanesení střeva kvasinkami, je dobré tímto směrem uvažovat. I u zdravého štíhlého jedince s takovými nehty pomyslet na možnou cukrovku, která se někdy tímto způsobem  s předstihem projeví.
Rychlost růstu nehtů. Ta se hrou na klavír, psaním na stroji ale i okusováním nehtů zvětšuje, nehty rostou rychleji. Kojení, kouření, dlouhý spánek, podvýživa, chladné prostředí a některé celkové nemoci růst zpomalují.
S popsanými chorobnými stavy je lepší zajít ke kožnímu lékaři, jenž má prostředky a hlavně cvičené oko pro stanovení správné diagnosy, což nebývá jednoduché.

 

Co se na nehtech celkově posuzuje.

Na tomto místě jsou uvedeny některé postřehy, které by měly umožnit lepší orientaci. Platí, že
  • čím stranově souměrnější nehty jsou, tím lépe pro jejich nositele
  • čím menší jsou, tím spíše tíhne jejich nositel ke zdravotním poruchám
  • čím kratší nehty jsou, tím spíše tíhne jejich nositel k srdečním poruchám
  • čím jsou lámavější, tím horší bude (jednou) stav kostí.

 

Tvarové odchylky nehtů od normálu.

Nehty jsou obloukovitě vyklenuté, jsou normálně veliké nebo trochu větší. Ve hře je porucha „čištění těla“ ať již ze strany jater, ledvin nebo plic.
Nehty jsou u kořene užší než na konci a připomínají trochu tvar malého lichoběžníku. Jejich nositel je snáze unavitelný a jeho tělesná kondice/výdrž je (a většinou vždy byla) snížená. Patří sem často i odpor k vytrvalostní zátěži jakou je běh nebo delší jízda na kole. V době kdy lidé s popsanými nehty přišli do poradny a já jsem je na toto téma oslovil, připustili, že kondiční sporty nemají rádi nebo že se i snadno zadýchají. Případně řeknou, že před nějakou dobou došlo k výkonnostnímu zlomu a že se nemohou dostat na svou „původní kondici“. Někdy to vypadá, jako by tito lidé byli  „předurčeni“ k jistému výkonnostnímu a částečně i zdravotnímu propadu. Ten se jakýmsi záhadným způsobem obráží v nehtech lidí ještě dříve, než k tomu dojde.
Vysloveně kulaté nehty na jinak viditelně zvětšených posledních článcích prstů se nazývají „paličkové prsty“ a jsou projevem již dosti vyjádřené oběhové poruchy provázené někdy i znatelně krátkým dechem. Příčina nemusí spočívat jenom v omezení plicní funkce, ale i v poruše funkce srdce a oběhu jako takového. Svým způsobem lze říci, že nehty vypovídají o něčem co by se dalo nazvat „životní energií a jiskrou“.
Nehty a únava.  Lidé s malými nehty a skoro chybějícími bílými půlměsíčky si často stěžují únavu. Únavou lidé míní nejen pocit nepřiměřené spavosti a malátnosti, ale především nechuť vůbec cokoli začít. Typickým údajem je odpor ke sportům a zábavným činnostem, na něž se pacienti dříve těšili. Zdaleka se nemusí jednat o počínající depresi, ale nechuť začít jakoukoli činnost je silně vyjádřená, což „malé nehty“ prozrazují.
Nehty a zažívací ústrojí. Lidé, jejichž nehtové valy jsou zarudlé, trpí povětšinou nějakou střevní potíží jako je nadýmání, zácpa apod. K tomu se často druží výrazná chuť na sladké. Tito jedinci mívají ve střevě nezdravé bakterie a trpívají tzv. kvasnou dyspepsií. To samé platí pro lidi s nehty, jejichž volné okraje jsou i přes krátké ostříhání jakoby moučně bílé. Sejdou-li se oba znaky na jednom člověku, pak se jedná o kandidáta na detoxikaci organismu.

Rýhy a skvrny na nehtech.

Nehty jsou příliš měkké nebo příliš lomivé a jsou na nich eventuáně malé bělavé skvrnky které  „ruší“ nebo budí obavy jejich nositele. Při výskytu podobných - v podstatě kosmetických - odchylek od normálu a nikoli opravdových nemocí - přicházejí v úvahu následující příčiny, na něž je třeba zaměřit pozornost. Myslet se má na hladinu železa, vitaminu A, vápníku a kyseliny močové, na změněnou funkci štítné žlázy, ledvin, žlučníku. Je to zjednodušený, orientační pohled na věc, příčin by se dalo vyjmenovat mnohem více, ale přesáhlo by to rámec pojednání.
Rýhy na nehtech jsou  podélné nebo příčné. Podélné rýhy jsou častější. Příčné je nutno cíleně hledat a dívat se na nehty šikmo v protisvětle, kdy se na nich vytváří odraz. Jakousi „odrůdou“ rýh jsou malé někdy ostře ohraničené dolíčky. Na rozdíl od jiných diagnostiků nerozlišuji význam jednotlivých variant rýh, ale přikládám jim jednotný význam. Tím je nedostatečné čištění organismu s tím, že se v něm hromadí to co mělo již dávno odejít, jako  například cholesterol, tuk, cukr, kyselina močová, nadbytečný vápník apod.  Jsme „děti globální civilizace“ a chronické choroby, které nás trápí, jsou si globálně podobné a jejich (jemné i hrubé) projevy zrovna tak. Jednou z příčin špatné očisty těla je fakt, že se obecně málo pije a příjem tekutin – sestávající často z černé kávy a kokakoly nebo piva – nestačí z těla odvést zplodiny rozpadu. Sekretářky, hostesky, prodavačky, dálkoví řidiči, strojvůdci apod. neradi odcházejí z pracoviště a cestu na toaletu oddalují a instinktivně málo pijí. V lepším případě se to večer snaží dohnat, muži často pivem. Pokud takoví lidé navíc zdědili sklon k nějaké velké civilizační chorobě (cukrovce, dně, vysokému tlaku, revmatismu), pak ji - už jenom díky malému příjmu tekutin - nejspíše také dostanou.
Vztah nehtu k prstu na němž se nachází. Platí pravidlo, že (alternativně diagnostický) chorobný znak na nehtu zesiluje případný alternativně diagnostický chorobný znak prstu, na němž se nachází. Příklad. „Křivý“ malík je znakem pro slabší funkci a „potíže“ s pohlavním ústrojím. Pokud se na „výrazně křivém“ malíku najde výrazně malý nehet, pak je zdravotní porucha pohlavního ústrojí o dost pravděpodobnější, než když se takový nehet vyskytne na malíku rovném. (Výrazně) malý nehet mluví pro oslabenou funkci orgánů. O který orgánový systém se jedná, to vyplyne  z prstu, na němž se „malý nehet“ nachází.

Na závěr.

Toto povídání o nehtech se vztahuje na lidi, u nichž nebyla diagnostikována jednoznačná kožní choroba a vztahuje se na stavy, které ještě nejsou chorobami. Vtip je v tom, že na nehtech se projevuje řada kožních i jiných chorob, s nimiž postižený člověk primárně vyhledá lékaře a ne léčitele. Je to o lidech, kteří přijdou s jemnými změnami, které ještě nejsou chorobami, ale jsou svým způsobem „podezřelé“ a mohou plynule přecházet ve skutečné  choroby.  A ještě něco. Alternativní diagnostické metody by neměly být náhradou standardně medicínských vyšetřovacích postupů. Ve vybraných případech se však může jednat o smysluplné doplnění metod laboratorních.
 

Autor textu:

Dr. Rudolf Zemek

e-mail: r.zemek@email.cz